en

Dvořákova síň, Rudolfinum

Yo-Yo Ma

The Bach Project

Fenomenální violoncellista Yo-Yo Ma přináší nadčasovou Bachovu hudbu pro sólové violoncello k bezprecedentní oslavě hudby a její schopnosti léčit a inspirovat.

Yo-Yo Ma hrál pro prezidenty Eisenhowera, Obamu a Havla a získal už osmnáct cen Grammy. Hlavní motivací pro něj však zůstává jeho víra v sílu hudby, která umožňuje nová spojení, stimuluje představivost, posiluje naši lidskost a umožňuje nám nejen kulturní, ale i sociální zdokonalování. Tato myšlenka je i středobodem projektu Bach, který přináší nadčasovou hudbu širokému a rozmanitému publiku po celém světě. Pro uvedení tohoto projektu do České republiky se Yo-Yo Ma rozhodl pro festival Prague Sounds / Struny podzimu.

Koncert je součástí celosvětového vzdělávacího projektu Yo-Yo, s názvem The Bach Project.

„Tento koncert je jen jednou zastávkou na cestě ke sdílení této hudby s lidmi hledajícími rovnováhu a útěchu v okamžiku bezprecedentních změn. Sdílím tuto hudbu, která pomohla utvářet vývoj mého života, s nadějí, že podnítí konverzaci o kultuře jako zdroji řešení, který potřebujeme,“ říká Yo-Yo Ma a dodává: „Bachovy violoncellové suity byly mými stálými hudebními společníky. Po téměř šest desetiletí mi poskytovaly energii, útěchu a radost v době stresu, oslav i ztrát. Jakou moc má tato hudba, že i dnes, po třech stovkách let, nám i nadále pomáhá procházet problémovými časy?“

Yo-Yo Ma sice vystoupí v Rudolfinu, ale jeho poselství naděje rozezní i město. Koncert bude přenášen na plovoucí scénu festivalu na řece Vltavě u Slovanského ostrova a na další místa v Praze. Jak říká Yo-Yo Ma: „Zvu vás, abyste se ke mně připojili při tomto dobrodružství, poslouchali a nechali se inspirovat.“ Je to pozvánka, kterou bude chtít málokdo odmítnout.

„Nejvýznamnější violoncellista současnosti, ne-li  i největší violoncellista historie.“ Washington Post

Program:

Yo-Yo Ma – violoncello

J. S. Bach: Šest suit pro sólové violoncello

Program festivalu