en

Plovoucí scéna na Vltavě

Yo-Yo Ma

The Bach Project

Yo-Yo Ma - violoncello

Fenomenální violoncellista Yo-Yo Ma rozezní Prahu z Plovoucí scény na hladině Vltavy nadčasovou Bachovu hudbou ke sdílené oslavě hudby a její schopnosti léčit a inspirovat v těžkých časech.

Yo-Yo Ma hrál pro osm amerických prezidentů od Eisenhowera po Obamu, ale také pro Václava Havla, je držitelem osmnácti cen Grammy. Hlavní motivací pro něj však zůstává jeho víra v sílu hudby, která umožňuje nová spojení, stimuluje představivost, posiluje naši lidskost a umožňuje kulturní, ale i sociální zdokonalování. Tato myšlenka je i středobodem projektu Bach, který přináší geniální Bachovu hudbu co nejširšímu a nejrozmanitějšímu publiku po celém světě.

Yo-Yo Ma zařadil Prahu na seznam 36ti světových měst 6ti kontinentů, ve kterých uvede svůj The Bach Project: Šest suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Koncert na hladině Vltavy, před ikonickým panoramatem historické Prahy, ideálně rezonuje s posláním a univerzálním sdělením bachovského projektu. 

„Tento koncert je jednou ze zastávek na cestě ke sdílení této hudby s lidmi hledajícími rovnováhu a útěchu v době bezprecedentních změn. Sdílím tuto hudbu, která pomohla utvářet vývoj mého života s nadějí, že podnítí konverzaci o kultuře jako zdroji řešení, který potřebujeme", říká k pražskému koncertu Yo-Yo Ma.

Umístění koncertu na plovoucí scénu na hladině Vltavy umožní výjimečný umělecký zážitek nejen tisícovce platících diváků v hledišti na hladině Vltavy, ale také dalším tisícům diváků, kteří budou moci zažít atmosféru tohoto výjimečného večera z mostů, nábřeží, blízkých ostrovů, ale i z pramiček a šlapadel přímo na hladině Vltavy. 

Pro ozvučení bude použita technologie, která garantuje posluchačům na Plovoucí scéně Prague Sounds hyperrealistický zvuk a která věrně simuluje přirozenou akustiku koncertního sálu. 

„Bachovy violoncellové suity byly mými stálými hudebními společníky. Po téměř šest desetiletí mi poskytovaly energii, útěchu a radost v době stresu, oslav i ztrát. Jakou moc má tato hudba, že i dnes, po třech stovkách let, nám i nadále pomáhá procházet problémovými časy?“

Yo-Yo Ma

„Nejvýznamnější violoncellista současnosti, ne-li  i největší violoncellista historie.“

Washington Post

Program:

Yo-Yo Ma – violoncello

Johann Sebastian Bach: Šest suit pro sólové violoncello

Suite No. 1 In G Major, BWV 1007 

Suite No. 2 In D Minor, BWV 1008 

Suite No. 3 In C Major, BWV 1009 

Suite No. 4 In E Flat Major, BWV 1010

Suite No. 5 In C Minor, BWV 1011 

Suite No. 6 In D Major, BWV 1012 

Koncert je bez přestávky

Předpokládaný konec ve 21.30.

Program festivalu