en

Prague Sounds

open air festival Strun podzimu

Projekt „Prague Sounds“ vznikl původně jako reakce festivalu Struny podzimu na pandemii koronaviru. Koncert nazvaný „Prague Sounds / Hope for Prague“ ze září roku 2020 s houslistou Danielem Hopem přitáhl pozornost světových médií a ukázal, že společně sdílený kulturní zážitek může zazářit i v těch nejtemnějších časech.

Fotoreportáž z nultého ročníku Prague Sounds na Aktuálně.cz

Nový festival

25. výročí festivalu Struny podzimu slavíme novým open–air festivalem Prague Sounds s umělci, kteří se nesmazatelně zapsali do historie festivalu: Yo-Yo Ma, Brad Mehldau, Ian Bostridge, Lizz Wright, Jiří Suchý, Jiří Slavík.... Hlavním dějištěm festivalu je plovoucí scéna na hladině Vltavy, umístěná před působivou kulisou historické Prahy, která umožňuje sledovat umělecký zážitek přímo z hladiny Vltavy, ale i z plavidel, mostů, ostrovů a vltavských nábřeží, a pražské Rudolfinum.

Struny podzimu

Od svého založení v roce 1996 si festival Struny podzimu vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou. Dramaturgie festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní a intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze. Za 25 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, to vše často v české premiéře. Struny podzimu respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem,  díky němuž se festival stále vyvíjí. Program festivalu Struny podzimu najdete zde.

Marek Vrabec

Prague Sounds je novým projektem spoluzakladatele festivalu Struny podzimu Marka Vrabce. Vrabec je absolventem Fellowship programu Kennedyho Center for the Performing Arts (2008/9) ve Washingtonu D.C. (USA), kde pracoval pod vedením Michaela M. Kaisera. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a v oboru hudební management (1998) a Konzervatoř v Teplicích (1991) v oboru bicí nástroje. Za téměř čtvrtstoletí svého působení  pozval do České republiky stovky mezinárodních umělců, přičemž řada z nich v Praze vystoupila vůbec poprvé. Inicioval mj. setkání Gregory Portera s Ondřejem Pivcem, které později vedlo k společnému zisku ceny Grammy, spolupráci Bobby McFerrina s Danem Bártou, ale i s Českou filharmonií. V letech 2013 – 2018 zastával Vrabec pozici uměleckého ředitele festivalu Dvořákova Praha. Globální krizi v souvislostí s virovou epidemií  v roce 2020 pochopil jako příležitost a uspořádal uprostřed koronavirové krize koncert Hope for Prague, s britským houslistou Danielem Hopem na plovoucí scéně na Vltavě. Koncert byl vysílán a streamován prostřednictvím televizního kanálu TV ARTE v koprodukci s Českou televizí do celého světa a stal se předehrou pro nový open air festival Prague Sounds.