en

Plovoucí scéna na Vltavě

Lizz Wright

Gospel

Po českém debutu na Strunách podzimu v roce 2018 vystoupí Lizz Wright na plovoucí scéně ve speciálním programu iniciovaném festivalem, který je niterným návratem k jejím gospelovým kořenům.

Návrat ke gospelu je pro Lizz Wright návratem do dětství, které pro ni znamenalo neustálý kontakt s hudbou. Otec, profesí kněz a kostelní sbormistr, totiž muzicíroval jak se svými ovečkami v komunitě v městečku Hahira v Georgii, tak i se svou rodinou doma. Lizz se tak naučila nejen vynést melodii, ale také udržet druhý, třetí a další hlasy v tradičních aranžmá duchovních písní. Podělit se s posluchači o takto niterné umění je tak přirozeným vyústěním uměleckého směřování zpěvačky, jež se stala ztělesněním žánrového amalgámu folku, blues, jazzu, gospelu a R´n´B.

Lizz Wright se může pochlubit celou řadou úspěchů, již na střední škole sbírala ocenění za sborový zpěv. Její ceněné debutové album Salt vyšlo před osmnácti lety jako unikátní eklektický košík plný žánrů. Následující deska Dreaming Wide Awake dokonce dlouhodobě okupovala první příčku na žebříčku Billboard Top Contemporary Jazz. Vzácně vídaná konzistentní vysoká umělecká úroveň její tvorby se projevila i na následujících albech The Orchard, Fellowship, Freedom & Surrender a Grace, ale gospelová DNA se od desky k desce nezadržitelně klube na povrch. Od původního zvuku oscilujícího mezi R´n´B a jazzem se Wright postupně posunula k ještě upřímnějšímu a v tradici afroamerické spirituální hudby zakořeněnému výrazu. Při interpretaci vlastních i převzatých skladeb se navíc s oblibou svým sametovým hlasem vyjadřuje k naléhavým společenským otázkám.

Nabídka festivalu Prague Sounds k návratu ke gospelovým kořenům tak přichází v optimálním okamžiku. Lizz Wright může přirozeně uzavřít kruh, aby mohla začít otevírat další.

Koncert je bez přestávky.

Předpokládaný konec ve 21.30.

Program festivalu