en

Plovoucí scéna na Vltavě

Brad Mehldau & Ian Bostridge

The Folly of Desire: A Song Cycle

Jeden z nejintimnějších jazzových klavíristů dneška a oceňovaný tenorista ve společném lyrickém projektu vycházejícím mimo jiné ze Shakespearovy či Goetheho tvorby.

Brad Mehldau je jednou z nejlyričtějších uměleckých osobností současného jazzového klavíru, kterému je však jazzová škatulka malá, což nedávno potvrdilo i cenou Grammy ověnčené nadžánrové album Finding Gabriel. Ian Bostridge zase patří mezi nejlepší britské lyrické tenoristy současnosti, kterého mezinárodní recitálová kariéra zavedla do nejvýznamnějších koncertních sálů po celém světě a jehož sbírce ocenění vévodí hned tři zlaté gramofonky.

Poté, co se v roce 2015 Mehldau a Bostridge navzájem slyšeli při vystoupení na německém zámku Schloss Elmau, se setkali v zákulisí a pochvalně se vzájemně vyjádřili o zážitku z vystoupení toho druhého. Toto náhodné setkání vyústilo v počáteční přátelskou korespondenci, v níž oba hudebníci diskutovali o všem možném, jejich společnou láskou k písním počínaje a vášní pro Bacha a jazz konče. Tato korespondence se zhmotnila do kreativní jiskry, jejímž výsledkem bylo několik kompozic, které Mehldau pro Bostridge napsal. Hned poté začali oba hudebníci diskutovat o vybudování silného původního repertoáru do cyklu písní točícího se kolem textů a témat, která oba chtěli prozkoumat. Šlo především o zkoumání proměnlivé povahy současných lidských tužeb tak, jak existují v citech lásky a adorace. S ohledem na toto dohodnuté ústřední téma začal Mehldau skládat hudbu s texty čerpajícími z poezie Blakea, Yeatse, Shakespeara, Goetheho a dalších. Výsledkem je nový cyklus písní Folly of Desire, vhodně spárovaný v kombinaci s Dichterliebe („Láska básníkova“) od Roberta Schumanna. Na Strunách podzimu se tak můžeme těšit na silný lyrický zážitek pod širým nebem v nezaměnitelných kulisách Prahy.

Folly of Desire je společná kompoziční zakázka Elbphilharmonie Hamburg, Wigmore Hall, Stanford Live at Stanford University a Carnegie Hall.

'Mehldau is the most influential jazz pianist of the last 20 years.' New York Times

[Bostridge is] one of the greatest lieder singers in the business.' Independent

Program festivalu